Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Unutulmayacak bir tatil!

Cunda Adası’nda sevdiklerinizle ya da yalnız geçirebileceğiniz bir tatilin ardından tamamen stresten arınmış bir şekilde evinize döneceksiniz. Limana, kırık iskeleye, Fahrisin Tepesi’ne yürürken yolda sizin gibi aynı yerlere giden pek çok insan göreceksiniz. Ayışığında deniz manzarasını seyrederken “İyi ki buraya gelmişim.” Diyeceksiniz.

Küçücük Adada Bir Sürü Gezecek Yer
Cunda Adası için Balıkesir’in incisidir desek abartmış olmayız! Ada gezilecek yerler açısından zengindir. Adımınızı attığınızda göreceğiniz ilk şey daracık sokaklarda eski taş evlerin arasında sizleri bekleyen at arabaları olacaktır. Gezinize bu arabayla başlayabilirsiniz. Ada, özellikle iskelenin arkasından itibaren daracık sokakları eski zamanlardan kalma Rum Evleri’yle zamanda yolculuk yapıyormuşsunuz hissine kapılmanıza neden olur.

Cunda Adası küçük bir yer olmasına rağmen gidecek pek çok yeri vardır. Denize girmek istiyorsanız karadan zeytin ağaçlarının arasında geçerek adanın arka tarafında bulunan Patricia‘ya gidebilirsiniz. Yarımadanın arkasındaki Patricia gerçekten görülmeye değere bir bölge niteliğindedir.

Cunda Adası’nda Görülmesi Gereken Yerler
Âşıklar Tepesi: Köprüyü geçtikten sonra adaya gelirken adanın girişinde solda kalır, 3 denize de hakim bir tepedir. Tepede sizi dört duvarı kalmış, duvarları aşk mesajlarıyla dolu Agios Yannis Kilisesi karşılar. Bu tepeden büyüleyici bir manzara ile karşı karşıya kalırsınız.

Koruyan Meryem Manastırı: Ayvalık Dalyan Boğazı’ndan çıkışta körfeze giderken sol yakadaki zeytin ağaçlarının arasından görünen, boğaza hakim manzaralı, restore edilmiş manastır. Geleneksel manastır yapısının korunmuş olması, restorasyonunda keşişlerin yer almış olmasından kaynaklanır.

Kızlar ManastırıKızlar Manastırı: Tanrının kutsadığı yerlerden olan Pateriça Körfezi’nde bulunan andezitten oluşmuş Güvercin Adası’ndaki manastır, ortaçağdan bu yana günümüze kadar gelebilen bir yapı olarak büyük ilgi görmektedir.

Ayos Apostolos Manastırı: Adaya giderken köprüyü geçince soldaki sahil yoluna saptığınızda 500 metre sonra sağ yukarıdaki küçük tepecikte bulunmaktadır.

Gönül Yolu: Daha önceki dönemlerde Ayvalık ile Soğan Adası arasında kara yolu ile ulaşım mümkün değildi. 1817 yılında, Ayvalık ile Soğan Adası arasındaki 500 metrelik alan dolgu ile doldurularak Ayvalık ile Lale Adası arasında kara yolu ulaşımı sağlandı. Gönül Yolu adı verilen yol, yapıldığında 4,5-5 metre genişliğindeydi. 1960'lardan itibaren yapılan çalışmalarla bu dolgu alanı genişletilerek yayaların ve araçların rahatça geçebileceği bir genişliğe getirilmiştir.

Cunda Adası Aşıklar Tepesi, Yel DeğirmeniYel Değirmenleri: Adada ilk yel değirmeni 1600–1650 yılları arasında kurulmuştur. Âşıklar Tepesi’nde Agios Yannis Kilisesi’nin batısındaki yer alan ilk değirmendir. Adanın kuzeydoğusunda iki, kuzeybatı yönündeki Ayvalık girişinde de bir değirmen vardır. Son yapılan değirmense limanın güneybatı kısmında bulunmaktadır.

 
Anket
En çok tercih ettiğiniz konaklama tipi?
 
Üye Girişi
Kayıt olun En Uygun ve Güncel Cunda Adası Tatil Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
20 Mart 2018 - 19:04
Son Yorumlar
  • Cengiz
    Cunda Adası belki de ülkemizde son kalan bozulmamış yerlerden. Kaldığımız otelin tera... Devamı

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Otel Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Blog
Cunda Otelleri Yılbaşına Hazır!Cunda Otelleri Yılbaşına HazırGeçmişten günümüze en gözde tatil mekânları arasında adı geçen Cunda otelleri...
Cunda Adası Civarı
Reklam Ver
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 7 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

طراحی سایتسئو سایتمیزبانی وبسرور مجازیهاست پربازدید
Zeytin Yağı
Cunda Adası Zeytin Yağı
Cunda Adası' nın zeytinyağı ve zeytinini tatmadan geri dönmeyin.
Cunda Adası Otelleri
Cunda Adası Otelleri
Yeşilliklerin içinde maviliğin gölgesinde bulunan otellerde doğayı daha da yakından tanıyın.
Cunda Plajları
Cunda Plajları
Cunda Adası'nın hemen her yerinden denize girilebiliyor ve hepsi halka açıktır.
Cunda' da Dalış
Cunda'da Dalış
Dalış tutkunlarının uğrak mekanı Ayvalık adalarında su altı dalışı..
Şeytan Sofrası
Şeytan Sofrası
Şeytan Sofrası’ nın manzarasında gün batımını mutlaka görmelisiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Cunda Otelleri © 2012-2015
Cunda Adası En İyi Otel ve Pansiyonları